logo
Date
JAC ERP
QUICK LINKS

PHYSICAL EDUCATION

        Physical Education being an integral part of every Education cannot be over locked as it has much to offer apart from just physical fitness. Along with academics, it is our constant endeavor to encourage and motivate our students to participate in various extracurricular activities and sports. A healthy body bring about a healthy mind and we realize that both are necessary for the all round development of a student personality. Physical education provides opportunities to develop desirable personal and social attributes: the concept of fair play, the acceptance of success and failure, and the ability to co-operate in group situations. These opportunities contribute to the understanding and promotion of a healthy life-style.

        Jayaraj Annapackiam College has been paying equal importance to Sports and games right from its inception. Our students have excelled individually and collectively in bringing laurels to the college, to the university, to the state and the country as well. Ample facilities are provided to play all the major games. Under the able guidance of specialized coaches for all the games the players are given exposure to tournaments at various levels; like District, State, MTW  University inter-collegiate and National level competitions. To achieve laurels at various levels, we usually have systematic practice both morning and evening, throughout the year. Jayaraj Annapackiam College has been maintaining a good standard in almost all the games. Highly talented sports women are offered seats in our college through sports Quota with free board, fee concession, even total exemption from payment of fees.

MOTTO

Sound Body is Sound Mind.

VISION

  • To promote harmonious all round development of the students.

MISSION

  • To develop physical and mental fitness of the students
  • To motivate and encourage students to involve themselves in physical Skills through sports and games and yoga

OBJECTIVES

  • Allow the students to participate in developmentally appropriate activities
  • Develop and reinforce cooperative behavior
  • Teach the students to establish lifelong fitness goals

FACILITIES

  • Multipurpose Gymnasium (Indoor Court: Badminton Court-4, Volley Ball Court-1, Basket Ball-1)
  • Badminton Court
  • Ball Badminton Court
  • Basket Ball Court
  • Hand Ball Court
  • Kabaddi Court
  • Kho-Kho Court
  • Volley ball Court
  • 200 mts Track
  • 100 Bedded Hostel

ACTIVITIES 

Regular Activities

  • Morning – 7:00 a.m. to 10:30 a.m.
  • Evening – 3:00 p.m. to 6:30 p.m.

Plan of Activities

 

  June 

  • Grouping II year part V students
  • Regular practice for all games during morning and evening session

July 

  • Intramural competitions.
  • Selection trials for I year students.
  • Regular practice for all games and athletics
  • Part V classes
  • Participating in open tournaments (if available)

August 

  • Inter-Collegiate tournaments
  • Regular practice for all games and athletics
  • Part V classes
  • Ground practice and Team practice in neighborhoods institutions
  • Participating in open tournaments (if available)

September 

  • Inter collegiate tournaments
  • Regular practice for all games and athletics
  • Part V classes
  • Ground practice and team practice in neighborhoods institutions
  • Participating in open tournaments (if available)

October 

  • Inter-collegiate tournaments (Athletic Meet)
  • Coaching camp for university team
  • Regular practice for all games
  • Part V classes
  • Participating in open tournaments (if available)

November 

  • Coaching camp for university team
  • Participating in open tournaments (if available)

December 

  • Regular practice for all games
  • Part V classes
  • Participating in open tournaments (if available)

January 

  • Sports day and related activities
  • Regular practice for all games
  • Part V classes
  • Participating in open tournaments (if available)

February 

  • Canvassing the sports students of schools with coach

March 

  • Part V examination
  • Valuation and consolidation of marks

April 

  • Summative examination

 

                        SPORTS AT VARIOUS LEVELS

Jayaraj Annapackiam College plays a vital role in the Southern Districts of Tamil Nadu and in the University in education as well as in sports. The college promotes the following sports and games.

Athletics Hand Ball
Badminton Kabaddi
Ball Badminton Kho-Kho
Basket Ball Table Tennis
Chess Volley Ball

Every year the college is producing many National and District players through Theni District Association. The college teams are actively participating in the open competition and intercollegiate tournament every year and they represent the association teams in various levels in the matches at State level and National Level.

COURSE PATTERN (2018-2023)

   Subject code     Semester       Paper Title       Total Hours          Credit
 

14NP4GS01

           I & II Yoga and Rhythmic

Activities

           120          

          1       

           III & IV Fundamentals of

Physical Education

           120
           Total            240          1

                              PAPER I – YOGA AND RYTHEMIC ACTIVITIES

 

Semester: I and II                                                                                                  Hours: 120

Subject Code: 17NP4GS01

 

Objectives:

  • To develop Physical and mental fitness.
  • To motivate and encourage students to involve themselves in physical skills through the Sports and Games and Yoga.
  • To promote harmonious all-round development of the students

Unit:I Asanas                                                                                                            (24 hours)

           Sitting Postures – Standing Posture – Prone Posture – Supine Postures.

Unit: II Pranayama                                                                                                    (24 hours)

            Pranayama – Suga Pranayama – Chandra bethana – Nadi Sudhi – Ujjayee – Seethali –

            Seethakari – Brahmari.

Unit – III Suryanamaskar                                                                                        (24 hours)                                                                

           Suryanamaskar: 12 Postures – 12 Postures & Breathe consioius – 12 Postures With

           manthra – Relaxation Techiniques.

Unit – IV Callisthenics (Free Hand Exercise)                                                        (24 hours)

            Standing series – Bending series – Sitting series – Twisting series – Dumb-bells –

            Indian Clubs – Lezium – Hoops.

Unit – V     Aerobics & Pyramids                                                                            (24 hours)                                                  

Aerobics: Aerobic Basics – Aerobic Movements – Aerobic with Rhythm – Aerobic Programme

Pyramids: Basics of Pyramids – Types of Pyramids.

References

  1. Wuest Jeborah,A and Charles A. Bucher (1987), ‘Foundation of Physical Education,

      B.I Publication Pvt.Ltd., New Delhi.

  1. Elangovan.R, (2002), ‘Utarkalvi Oru Arimugam’, Ashwin Publication, Triunelveli.
  1. Chandrasekaran.K, (1999), ‘Sound Health through Yoga, Prem Kalyan

      Publication, Sedapatti.

  1. Iyengar, B.K.S,’Lights on Yoga’, Unwin Hyman Company, London

 

 

 

 

 

PAPER II – FUNDAMENTALS OF PHYSICAL EDUCATION

 

Semester: III and IV                                                                   Total Hours: 120

Subject Code: PUE01                                                                        Credits: 1

 

Objectives:

  • To trace the history of selected games and learn their basic rules and regulations.
  • To learn the rules governed by the selected athletic events.
  • To acquire the basic knowledge Health Education and First Aid.

Unit: I       Physical Education                                                                                 (24 hours)

                    Definition, need, scope, aims and objectives of physical education

Unit:II       Games and Athleteic Events                                                                 (24 hours)

                     History of Games: Basketball, Volley Ball, Kho-Kho, Kabaddi, Badminton and

                     Ball Badminton–   Rules and regulation of the Games and Athletic Events

Unit: III   Nutrition                                                                                                   (24 hours)

                         Balanced Diet, Daily Energy Requirement, Nutrient Balance, Nutrition Intake,

                         Diet and Competition, Nutitional Tips, Your Ideal Weight.                                                                                                                                                        

Unit: IV       Health Education                                                                                 (24 hours)

          Meaning of health education, Definition of health education, Personal Hygiene,

            Communicable Diseases                                                  

Unit: V          First Aid                                                                                              (24 hours)

            First Aid: Injuries to bones and Muscles, Sprain, Strain, Muscle Cramp

            and joints Dislocation and Fractures

            Snake-bite, Dog bite Poisoning, Artificial Respiration, (Drowning)    

References

  1. Sathyanesan, R.C., ‘Hand Broken Physical Education ‘, Gheena Publishers, Madurai.
  2. Thirunarayanan,C and Hariharan,s, ‘Analytical History of physical Education ‘ South India Press, Karaikudi.
  3. John Ambulance Association, ‘First Aid to the Injured’ New Delhi.
  4. Prabhakar Eric, (1995), ‘The way to Atheletic Gold’, Affliated East West Pvt. Ltd., New Delhi.

                     ACHIEVEMENTS

                 Inter Collegiate Games

Year Games Position
1985-86 Tenikoit Winner
1987-88 Table Tennis Runner
1991-92 Chess Winner
1993-94 Volley Ball Winner
1994-95 Volley Ball Winner
Kho-Kho Runner
1995-96 Volley Ball Winner
Table Tennis Winner
Kho-Kho Runner
1996-97 Volley Ball Winner
Table Tennis Winner
1997-98 Volley Ball Winner
1998-99 Volley Ball Winner
1999-2000 Volley Ball Winner
Chess Runner
2000-01 Volley Ball Winner
2001-02 Volley Ball Winner
2002-03 Volley Ball Winner
Kho-Kho Winner
2003-04 Volley Ball Winner
Kho-Kho Winner
2004-05 Badminton Runner
Kabaddi Runner
Volley Ball Winner
Kho-Kho Winner
2005-06 Badminton Runner
Kabaddi Runner
Volley Ball Winner
2006-07  Badminton Runner
Basket Ball Runner
Kho-Kho Winner
Volley Ball Winner
2007-08 Ball Badminton Runner
Basket Ball Runner
Kho-Kho Winner
Volley Ball Winner
2008-09 Ball Badminton Winner
Basket Ball Runner
Kho-Kho Winner
Volley Ball Winner
2009-10 Ball Badminton Runner
Basket Ball Winner
Kho-Kho Winner
Volley Ball Winner
2010-11 Badminton Runner
Ball Badminton Winner
Basket Ball Participation
Kho-Kho Participation
Volley Ball Winner
2011-12 Badminton Participation
Ball Badminton Winner
Basket Ball Participation
Kho-Kho Runner
Volley Ball Winner
2012-13 Badminton Runner
Ball Badminton Winner
Basket Ball Runner
Kabaddi Participation
Kho-Kho Winner
Volley Ball Runner
2013-14 Badminton Runner
Ball Badminton Winner
Basket Ball Runner
Kabaddi Participation
Kho-Kho Winner
2014-15 Badminton Runner
Ball Badminton Participation
Basket Ball Winner
Kabaddi Participation
Kho-Kho Winner
2015-16 Badminton Runner
Ball Badminton Winner
Basket Ball Participation
Kabaddi Participation
Kho-Kho Winner
2016-17 Badminton Runner
Ball Badminton Runner
Basket Ball
Kho-Kho
Table Tennis Runner
2017-18 Badminton Runner
Ball Badminton Winner
Basket Ball Winner
Kho-Kho Winner
Table Tennis Runner
2018-19 Badminton Winner
Ball Badminton Runner
Basket Ball Winner
Kabaddi Participation
Kho-Kho Winner
Table Tennis Runner
Volley Ball Runner
2019-2020 Badminton Runner
Ball Badminton Winner
Basket Ball Winner
Kabaddi Participation
Kho-Kho Winner
Table Tennis 3rd Place
Volley Ball 3rd Place
2020-2021 volley ball Winner
Ball Badminton 3rd Place

         

Inter-Collegiate Athletic Meet

Year Athletics Events Position
1975-76 Javelin Throw 2nd Place
1977-78 High Jump 2nd & 3rd Place
1978-79 Discus Throw 2nd Place
1979-80 High Jump 2nd Place
1982-83 400mts 3rd Place
1984-85 4x 400mts Relay 2nd Places
1991-92 4x 400mts Relay 2nd Places
1994-95 800mts 2nd Places
1500mts 2nd Places
100mts Hurdles 3rd Place
4x 400mts Relay 2nd Places
1995-96 100mts Hurdles 1st Place
4x 400mts Relay 1st Place
1997-98 Discus Throw 3rd Place
Javelin Throw 3rd Place
1999-2000 800mts 2nd Places
Long Jump 2nd Places
200-01 800mts 2nd Places
Long Jump 2nd Places
2001-02 Long Jump 1st Place
Triple Jump 1st Place
1500mts 1st Place
2002-03 1500mts 2nd Places
Hammer Throw 2nd Places
Short put 2nd Places
2003-04 Javelin Throw 1st Place
Short put 2nd Places
2004-05 Short put 2nd Places
2005-06 Javelin Throw 1st Place
2006-07 Short put 2nd Places
2007-08 Hammer Throw 2nd Places
2008-09 100mts,200mts,4x100mts Relay, Javelin Throw, Long Jump 1st Place
High Jump 2nd Places
2009-10 100mts, High Jump ,4x100mts Relay 1st Place
200mts, Javelin Throw, Long Jump 2nd Places
2010-11 100mts,4x100mts Relay 2nd Places
2011-12 100mts 3rd Place
Javelin Throw, Long Jump,4x100mts Relay 2nd Places
High Jump 1st Place
2012-13 100mts,200mts, Javelin Throw, High Jump 3rd Place
Long Jump,4x100mts Relay 2nd Places
2013-14   NO Participation (NAAC)
2014-15 Discus Throw, Shot put, Long Jump, 400mts,1500mts,4x100mts Relay 1st Place
400mts,100mts Hurdles,200mts. 2nd Places
100mts Hurdles, Shot put, Triple Jump,100mts. 3rd Place
2015-16 Triple Jump, Long Jump,100mts Hurdles 1st Place
100mts ,100mts Hurdles, High Jump, 

Discus Throw, Shot put,800mts,

2nd Places
400mts,1500mts, Long Jump,4x100mts Relay 3rd Place
2016-17 Triple Jump, 1st Place
Long Jump, Discus Throw, Javelin Throw,100mts Hurdles,200mts,4x100mts Relay 2nd Places
100mts,800mts, 3rd Place
2017-18 Long Jump, Triple Jump, 1st Place
4x100mts Relay 2nd Places
100mts,200mts 3rd Place
2018-19 Triple Jump,4x100mts Relay 1st Place
Long Jump,100mts,200mts 2nd Place
100mts Hurdles,200mts,400mts,

High Jump,

3rd Place
2019-2020 Triple Jump 1st Place
Long Jump, 4x100mts Relay 2nd Place
2020-2021 volley ball 1st Place
Ball Badminton 3rd Place

                                              University Blues

Year Games Name of the Players   Department
1989-90 Ball Badminton 1 Padmalatha K III B.Sc. Zoology
1991-92 Volley Ball 1 Laximi S II B.Sc .Physics
Kho-Kho 1 Bencir K II B.A. History
1992-93 Volley Ball 1 Laximi S III B.Sc .Physics
Kho-Kho 1 Bencir K II B.A .History
2 Jeyanthi M.P
Ball Badminton 1 Suganthra Devi B
2 Manimala
1993-94 Kho-Kho 1 Bencir K II B.A. History
2 Jeyanthi M.P
1995-96 Volley Ball 1 Priyalakshmi
2 Savariyammal A
3 Gnanapirakasi M
4 Rani Jeyanthi Paul
Kho Kho 1 Vijayalalitha T
2 Kavitha P
3 Devi N
Table Tennis 1 Lakshmipriya T
1996-97 Table Tennis 1 Lakshmipriya T
Volley Ball 1 Priyalakshmi
2 Savariyammal A
3 Gnanapirakasi M
4 Kavitha P
5 Vijayalalitha T
2001-2002 Volley Ball 1 Niraimathi J
2 Vani R
3 Mohana Aruna S
4 Arunthathi G
5 Mageshwari P
2008-2009 VOLLEY BALL 1 Maria Sujitha X I P.G TAMIL
2 Mangalashmi S III ENGLISH
3 Sulokchana D III TAMIL
4 Vanitha M III TAMIL
5 Maheshwari K I B.COM
6 Thenmozhi N I HISTORY
7 Chithra S I B.COM(CA)
KABADDI 1 Muthu Mani M III Tamil
BALL  BADMINTON 1 Nandhini G II ZOOLOGY
ATHETICS 1 Princila I I B.COM
2 Tamilarasi S I ZOOLOGY
3 Pandiselvi G III TAMIL
4 Thenmozhi N I HISTORY
5 Maheswari S I B.COM
2009-2010 BASKET BALL 1 Jagateeswari M III ZOOLOGY
2 Sasi  Rekha S II ENGLISH
3 Deepa K II  B.COM
BALL BADMNTON 1 Shyamala R II B.COM
2 Jagateeswari M III ZOOLOGY
3 Sopiya P I B.COM
2010-2011 KHO-KHO 1 Mariya Helina J III ZOOLOGY
BADMINTON 1 Janarthni G III  HISTORY
VOLLEY BALL 1 Krishnaveni S II MATHS
2 Mercy P II MATHS
3 Stella  Mary V II  B.COM
4 Raja Durga R.K I  B.COM  (C.A)
2011-2012 KHO-KHO 1 Vijayashnthi M IIIB.COM(CA)
2 Pandiyammal S I  B.COM  (C.A)
3 Marugeswari P I  B.COM  (C.A)
2012-2013 BASKET BALL 1 Nanthini R II  B.COM  (C.A)
2 Thenmozhi Mary I II  B.COM  (C.A)
3 Salomi I I HISTORY
2013-2014 BALL BADMINTON 1 Ganeshwari C III ENGLISH
2 Shobana M III B.COM (CA)
3 Kala Jothi P II B.COM (CA)
2014-2015 Basket Ball 1 Kala Jothi P II B.COM (CA)
2 Nandhini R J.A.C COMMUNITY COLLEGE
3 Nilin Joice I III B.COM
4 Sharmila Devi D II ENGLISH
5 Vani Sree S II HISTORY
KHO KHO 1 SHANTHI S III B.COM(C.A)
2 RUBINI S J.A.C COMMUNITY COLLEGE
3 MURUGESWARI P
4 PRAVEENA J III B.COM(C.A)
5 KOKILA R I ENGLISH
6 SHARMILA M I HISTORY
7 KALAISELVI K
8 UMA MAHESWARI S II B.COM
9 SHAMILA R I HISTORY
BADMINTON 1 KALA JOTHI P II B.COM (CA)
2 SATHYA BHARATHI V II HISTORY
BALL BADMINTON 1 RAJESWARI M II CHEMISTRY
2015-2016 KHO KHO 1 UMA MAHESWARI S III  B.Com
2 DEEPIKA V III  B.Com (CA)
3 KOKILA R II  English
4 SHARMILA R II  History
5 VANMATHI M II  History
6 PRAGATHI S II  History
BALL  BADMINTON 1 SATHYA BHARATHI V III  History
2 RAJESWARI M III Chemistry
3 JENIFER VINITHA II Computer Science
2016-2017 BALL BADMINTON 1 VINITHA N III MATHS
2 JENIFER VINITHA III C.S
KHO KHO 1 KOKILA R II  English
2 SHARMILA R II  History
3 VANMATHI M II  History
4 PRAGATHI S II  History
5 LAVANYA M I B.B.A
6 REKA R I B.B.A
BADMINTON 1 ALAGUMEENA M III C.S
BASKET BALL 1 MAGESWARI M III HISTORY
2 POUN VIJAYAPRIYA A
3 BACKIYA SHARMILA M I ZOOLOGY
4 PARIMALA R II B.COM
5 KAMALI M I B.COM
2018-2019 KHO KHO 1 MUTHU LAKSHMI E I B.A HISTORY
2 SUTHA M
3 TAMIL SELVI G
4 RAMYA P III HISTORY
5 MALA S I MATHS
6 ARICHANDRA TAMIL SELVI G I HISTORY
7 LAVAN YA M III BBA
BASKET BALL 1 KAMALI G III B.COM
2 SHARMILA P I  B.COM
3 ANUSUYA K III HISTORY
4 ABARNA M I HISTORY
5 HELAN FELCIYA A III B.COM(C.A)
VOLLEY BALL 1 AISWARYA S II CHEMISTRY
2 MALINI DEVI M II MATHS
3 SANTHIYA C II B.COM
2019-2020 BALL BADMINTON 1 KEERTHIKA V J.A. COMMUNITY
2 DEEPA D III B.SC. MATHS
3 ROOTH HILDA V III B.SC .CHEMISTRY
4 ANJALI J II B.SC. ZOOLOGY
BASKET BALL 1 BAVANI M III B.COM
2 JEYASRI S III B.COM(CA)
3 SHARMILA P II  B.COM
4 ABARNA M IIB.A. ISTORY (TM)
5 SONAROSILIN J I B.A ENGLISH
KHO-KHO 1 LAVANYA M J.A.COMMUNITY
2 MUTHU LAKSHMI E II B.A HISTORY
3 SUTHA M II B.A HISTORY
4 TAMIL SELVI G II B.A HISTORY
5 SUMATHI S II B.A HISTORY
6 MALA S II MATHEMATICS
VOLLEY BALL 1 KIRUTHIKA MARY D I B.COM
2 DANCY MARY V I B.COM
2020-2021 VOLLEY BALL 1 Jinova Nancy M III B.Com
2 Sweety M III His-Tamil Medium
3 Vaisali P III Chemistry

                                            Open Tournaments Game & Athletics

Year No. of

Player

GAMES ATHLETICS National Participation Cash award Rs.
Winner Runner 3rd Participation 1st 2nd 3rd
2006-07      24 02 01
2007-08 24 02 02
2008-09 20 02 02
2009-10 12 01 01 02
2010-11 52 04 01 01 02
2011-12 44 04 01 01
2012-13 36 02 02 01 08 04 03 3,000
2013-14 36 02 02        – 04 01 02 01 02 19,300
2014-15 52 03 02 01 09 05 06 04 54,950
2015-16 40 02 03 01 01 03 02 02 34,750
2016-17 12 01 7,000
2017-18 49 02 01 02 01 02 01 19,750
2018-19 52 06 04 01 01 03 06 38,000
2019-20 62 06 03 03 02            05   29,000

             

 

                National Level Participation

Year Name of the Game Number of Participation
2011-12 KHO-KHO 01
2012-13 KHO-KHO 03
2013-14 KHO-KHO 02
2014-15 KHO-KHO 04
2015-16 KHO-KHO 02
2017-18
2018-19 KHO-KHO 04
2019-20 KHO-KHO 05

FACULTY

Management Staff – Aided Programme

Physical Education Committee Members

Dr. Mrs. M. Sudha Co-Ordinator
Dr. Mrs. S. Janci Rani Assistant Professor in Tamil
Dr. Mrs. S. Sahaya Mary Assistant Professor in History
Mrs. D. Abinaya Assistant Professor in Mathematics
Dr. Mrs. Juliet Christina Mary Assistant Professor in Physics
Ms. S. Mary Esther Assistant Professor in Chemistry
Mrs. S. Devashanthi Assistant Professor in Zoology
Ms. S. Arthi Assistant Professor in Computer Science
Ms. Siva Shakthi Assistant Professor in Commerce
Ms. M. Vivetha Assistant Professor in Commerce with Computer Applications
Dr. Mrs. P. Malarvizhi Assistant Professor in Business Administration